BaSys.hu BaSys.hu BaSys.hu

Pro Audio

Hordozható Audio

Otthoni Audio

Autohifi
Témakörök Bezár X

Bose QuietComfort 45 aktív zajzáras Bluetooth fejhallgató teszt


2022/01/21

A Bose QC 45 érkezése joggal kelti fel a prémium kategóriás, vezeték nélküli, zajszűréssel rendelkező fejhallgatóra vágyók érdeklődését. Elődjét, a QC 35 II-t sokan a legjobbak között tartották számon, vajon miben sikerült tovább fejlődni, miben tudták fokozni a korábbi generáció zseniális komfortját és zajszűrő képességét?





Ami nem változott


Ahelyett, hogy QC35 III-ra keresztelték volna, QC45 lett az új slágerfüles neve, ami radikális fejlesztéseket sejtet, azonban külsőleg alig változott. Megőrizte a korábbi, jól bevált QuietComfort formatervet, párnázása is nagyon hasonló. A műanyagház érintésre picit érdesebbnek tűnt a QC 35 II-höz képest és a korábbi, domború embléma helyett most már rányomtatták a BOSE feliratot a hangszórókamrákra.





QC45 továbbra is fül köré fekvő méretű, összecsukható, sőt, kezelőszerveinek kiosztása is változatlan. Az apró ráncfelvarrások (amiket a következő bekezdés foglal össze) szerencsére még a kedvezőtlen forintárfolyam és az általános nyersanyaghiány mellett sem növelték meg az árát: a QC45 kb. 125 000 Ft-ért vásárolható meg, ugyanennyibe került a QC35 II is akkor, amikor frissen forgalomba hozták.



Ami változott


A legújabb Bluetooth 5.1 jelátvitel által 20 %-kal megnőtt az akkumulátoros üzemidő, vagyis a QuietComfort 45 kb. 24 óráig képes zenélni egy teljes feltöltés után. Végre száműzték a töltésre szolgáló micro USB portot, helyette már a praktikusabb USB-C szabványút tartalmazza a fejhallgató. A QC35 II fekete és ezüst (továbbá limitált mennyiségben rozéarany kiadásban is) színekben volt kapható. A QC45 fekete, és "füstölt fehér" verzióban vásárolható meg.



Használat közben


Bose QC45 prémium áráért cserébe továbbra is kimagaslóan jó komfortot nyújt. Stabilitása viszonylag jó, de lágy illeszkedése miatt intenzív testmozgásra nem szívesen használtuk. Örültünk annak, hogy a gombok kiosztásán sem változtattak: a bekapcsolásra szolgáló, oldalirányba eltolható gomb, a zenei navigációra, hívásfogadásra és ANC módváltásra szolgáló kezelőszervek elhelyezése jobb nem is lehetne.





Egyetlen alkalommal történt, hogy egy szokásosnál is zajosabb, össze-vissza zörgő BKK buszjáraton nem értették tisztán a hangunkat telefonálás közben. Ekkor kicsit hangosabban kellett beszélni. Ezt az esetet leszámítva egyszer sem tapasztaltunk problémákat, a másik fél mindig jól értette a beszédünket. Szeles időben hallani lehetett a légmozgás miatti enyhe recsegést, de az nem nyomta el teljesen a beszédünket.



Fontos tudni, hogy a QC45 aktív zajszűrő üzemmódja nem szabályozható. Tehát az ANC bekapcsolását követően egyfajta, az elektronika által ideálisnak gondolt erősségben lesz csillapítva minden külső zaj. Nem mellesleg, felhasználói hangszínszabályzási lehetőség sincsen, tehát a QC45 csak a saját, belső EQ görbéjén keresztül szólaltat meg minden hangot. A Bose szándékosan döntött így: aki igényt tart a variálható erősségű zajszűrésre és hangszínre, annak a (minimálisan drágább) Bose NC700 fejhallgató jelent alternatívát, melynek a stabilitása is jobb. Lehetséges, hogy a jövőben a QC45 zajszűrése is többlépcsős vezérlési lehetőséget kap majd egy letölthető szoftverfrissítés telepítése után, de egyelőre még nincsen pontos információnk arról, hogy mikorra várható ilyen kiegészítés.



A fejhallgató beállításait a Bose Music alkalmazáson keresztül lehetett elvégezni. Adhattunk egyedi nevet a fülesnek, letölthettük az esetleges szoftverfrissítést, beállíthattuk, hogy mennyire halljuk saját beszédünket telefonálás alatt. Ezeket leszámítva az alkalmazás nem sok finombeállítást rejtett magában ahhoz képest, amivel eddig egyes konkurensek hasonlóan árazott füleseinél találkoztunk.



Hangminőség


A Bose QC35 II hangja nem kifejezetten hifi minőségű volt, de fiatalos hangkarakterét, pihentetőre lágyított magas frekvenciáit sokan szeretik (ehhez elég ránézni az interneten lévő, hazai vagy nemzetközi vásárlói véleményekre). Ezért érthető, ha sokan még jobb hangot várnak el a legújabb és legdrágább QuietComfort névbirtoklótól. Hogy szerintünk jobban szólt-e a QC45, mint a QC35? Máshogyan.





QC45 elhagyta azt az óvatoskodó érzetet és puha karaktert, amit a QC35 II-től kaptunk. Az ikonikus testes, meleg stílust egy neutrálisabb, őszintébb hangzás váltotta le. A basszus józanabbra változott. A gyártótól megszoktuk az amerikai lendületet, a bátor impulzusokat akkor is, ha csak közepes jelszinttel (hangerővel) járattuk korábbi füleseit. A QC45 továbbra is bőséges basszust nyújtott, ha a lejátszott műsor (pl. Post Malone - Rockstar) megkövetelte. De ez a basszus megmaradt egy bizonyos erősségi szint alatt úgy, hogy közben újszerűen fűszerezett, élénk, markáns középső és magashangok épültek fölé.



Hangszínére nem kevés digitális kozmetikumot pakoltak, ami a korábbi Bose hangképhez képest teljesen más érzetű volt. Az előd(ök)től eltérően a QC45 nem lekerekíteni vagy puhítani akart a részleteken. Ehelyett inkább élénkíteni, frissíteni, hangsúlyozni akart minden apró rezdülést. Az eredmény egy energikus, ugyanakkor meglehetősen digitális érzetű koktél lett.



Bizonyos zeneszámoknál (különösen a sok sziszegő, csattogó részletet tartalmazó darabokban és eleve pörgős, feszes elektronikus számokban) ez meglehetősen kiemelt, szépített, gazdagított összképet okozott. A QC45 kissé öntörvényűen úgy formált bizonyos frekvenciákat, hogy azok kis és magas hangerőn is "tiszta" érzettel jelenjenek meg. Emiatt, különösen akusztikus (vagy sok énekhangot tartalmazó) zenénél mesterkélt, műanyagos hatás alakult ki. Néha hasznos lett volna egy alkalmazásba beépített EQ, hogy picit felülbíráljuk a hangszínt, de a Bose fejlesztőinek ilyesmi nem állt szándékában.



Az új hangkép és a korábbitól eltérően működő DSP természetesen számos értékelendő részletet is tartalmaz. Például a QC45 kis terhelésen, 20-30 %-os jelszinten is energikusan és tisztán költöztette fejünkbe kedvenc zenéink részleteit. Másfelől, ha podcast műsort, beszélgetős videókat vagy Netflix sorozatokat indítottunk el, akkor az emberi beszéd, a szereplők dialógusa nagyon tiszta és érthető ábrázolással jelent meg a Bose digitálisan kontrollált hangszóróin keresztül.



Összességében tehát a QC45 olyan hangzást nyújtott, ami a terheltségi szinttől (hangerőtől) és a külvilág zajosságától függően képes volt változtatni a részletek intenzitását. Ez segített érthetővé, kivehetővé tenni az emberi beszédet, énekhangokat, halk motívumokat és megőrizni a basszus lágy, testes jellegét akkor is, ha alacsony jelszinten hallgattunk zenét. Viszont a digitálisan kontrollált hangszín igencsak visszavett a valóságérzetből, ami a vájtfülűek számára megalkuvást igénylő tényező lehet.



Végszó


Bose QuietComfort 45 nagyon jó társ a mindennapokhoz. Zajszűrése az egyik legjobb, amivel eddig találkoztunk. Beépített mikrofonkészlete jó minőségű vonaton bonyolítana le egy eszmecserét. Komfortja ugyancsak a legjobbak közé sorolható. Viszont az automatizált EQ megosztja majd a véleményeket, különösen azok számára, akik szerették a QC35 II hangját. A digitálisan felülbírált hangképen még itt- ott lehetne csiszolni és egyelőre csak reménykedhetünk abban, hogy jövőbeni szoftverfrissítés útján picit finomítanak még rajta. Ettől függetlenül a QC45 hosszú távon is elképesztően csendes és kényelmes. A mindennapok során e tulajdonságaik teszik majd szerethetővé, függetlenül attól, hogy nem kimondottan hifi élmény teremtésére született.

Műszaki adatok


Rendszer típusa :

fül köré fekvő (over-ear), zárt

Hangszóró :

dinamikus

Csatlakozók :

2,5 mm-es analóg sztereó Jack, USB-C

Bluetooth verzió :

v5.1

 

Akkumulátoros üzemidő :

kb. 24 óra

Szín :

fekete, fehér

 

Méretek :

fejhallgató: 15,24 x 18,4 x 7,62 cm
tok: 14,5 x 21,1 x 5,1 cm

Tömeg :

fejhallgató: 0,24 kg
tok: 0,18 kg

Vásárolható :
Forrás :

 



Mérleg


Fiatalos, energikus hangkarakter, az elődökhöz képest több részlettel

USB-C csatlakozó, a korábbi Bose QC fejhallgatókénál jobb akkumulátoros üzemidő

Továbbra is kiemelkedően jó komfort, ANC és beépített mikrofonkészlet

Digitális hangszíne miatt nem elég hiteles olyan műfajokhoz, amelyekben a hangszereken van nagyobb hangsúly (pl. klasszikus zene)

Az aktív zajkioltás erőssége nem csökkenthető fokozatosan (egyelőre, de elképzelhető, hogy a jövőben egy letölthető szoftverfrissítéssel változtatni fog ezen a Bose)



Szubjektív vélemény


Hangminőség

:

★★★★

Kivitel

:

★★★★

Stabilitás

:

★★★★

Zajelnyomás hatékonyság

:

★★★★

Komfort

:

★★★★

Szolgáltatások

:

★★★★

Formaterv

:

★★★★

Ár/érték arány

:

★★★★

Termékösszehasonlítás